Krótkoterminowa Psychoterapia Psychodynamiczna dla nastolatków z depresją
Krótkoterminowa Psychoterapia Psychodynamiczna dla Nastolatków z Depresją Program psychoterapeutyczny skierowany jest do nastolatków w wieku 15-19 lat z depresją i obejmuje kompleksową terapię, która angażuje zarówno pacjentów, jak i ich rodziców. Program obejmuje:
- 28 spotkań terapeutycznych dla nastolatka
- 7 sesji wsparcia dla rodziców z innym terapeutą
- Możliwość konsultacji lekarskich w razie potrzeby
Podstawy naukowe programu:
Prowadzony w naszym Ośrodku Program Krótkoterminowej Psychoterapii Psychodynamicznej dla Nastolatków z Depresją czerpie z programu „Improving Mood with Psychoanalytic and Cognitive Therapies – My Experience (IMPACT-ME)” (Poprawa Nastroju za pomocą Terapii Psychoanalitycznych i Poznawczych – Moje Doświadczenie).
Celem IMPACT-ME było zbadanie procesu wychodzenia z ciężkiej depresji doświadczanej przez nastolatków. W naszym Programie korzystamy z modelu wychodzenia młodych ludzi z depresji oraz rozumienia w tym procesie roli rodziny i specjalistów zdrowia psychicznego. Pozwala nam to zrozumieć doświadczenie młodych ludzi i jak najlepiej ich wspierać.
https://www.youtube.com/watch?v=LdmRPKUhNEY
Abbass, A. A., Rabung, S., Leichsenring, F., Refseth, J. S., & Midgley, N. (2013a). Psychodynamic psychotherapy for children and adolescents: A meta-analysis of short-term psychodynamic models. Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry, 52(8), 863–875. https://doi.org/10.1016/j.jaac.2013.05.014
Kwalifikacja do programu
Program rozpoczyna się trzema spotkaniami konsultacyjnymi, które obejmują:
- Konsultację wstępną:
- zrozumienie zgłoszenia i poznanie jego kontekstu zarówno z perspektywy nastolatka, jak i każdego z rodziców;
- analizę historii rozwojowej pacjenta;
- zbadanie oczekiwań, motywacji oraz możliwości rodziny do wspierania terapii nastolatka oraz uznania przez rodziców, że spotkania rodzicielskie są „nieodzowną częścią procesu leczenia”
- Ocenę adekwatności programu, rozważenie, czy program będzie odpowiednią formą pomocy.
- Ustalenie wstępnych celów terapeutycznych zarówno dla nastolatka, jak i rodziców.
Jeśli rodzina zostanie zakwalifikowana do programu – następuje przygotowanie do terapii, czyli omówienie założeń programu, jego struktury oraz wyjaśnienie roli sesji rodzicielskich i indywidualnych. W przypadku niezakwalifikowania, proponowane są inne formy wsparcia.
Przebieg Terapii
Krótkoterminowa Psychoterapia Psychodynamiczna nastolatka
Nastolatek spotyka się z psychoterapeutą co tydzień na sesjach indywidualnych trwających 50 minut (łącznie 28 spotkań).
Jak pracujemy?
Praca z emocjami
Terapeuta pomaga młodej osobie rozpoznać i wyrazić trudne emocje, które mogą być przyczyną depresji. W psychodynamicznym podejściu uważa się, że emocje, które są tłumione lub niewyrażane, mogą negatywnie wpływać na nastrój. Często są to emocje takie jak złość, smutek, wstyd, czy poczucie winy.
Badanie relacji z innymi ludźmi
Terapia psychodynamiczna zwraca uwagę na to, jak doświadczenia z ważnymi osobami (np. rodzicami, przyjaciółmi) wpływają na nasze obecne relacje. Terapeuta i pacjent analizują, czy trudne relacje lub wzorce zachowań z przeszłości nie wpływają na to, jak młoda osoba radzi sobie z emocjami teraz. Dzięki temu można dostrzec pewne powtarzające się schematy i spróbować je zmienić. W podejściu psychodynamicznym terapeuta zwraca też uwagę na to, jak pacjent odnosi się do niego i jak ich relacja może przypominać inne ważne relacje w życiu pacjenta.
Terapia Rodzicielstwa
To czas na refleksję Rodzica nad własnymi doświadczeniami, ich wpływem na nastolatka oraz relację z nim. To wsparcie pomaga rodzicom lepiej rozumieć dziecko i radzić sobie z własnym niepokojem i lękiem.
Współpraca z rodzicami w ramach KPP, to praca kliniczna prowadzona równolegle do terapii młodej osoby, przez innego terapeutę. Jej celem jest wspieranie psychoterapii nastolatka, wzbogacenie rozumienia przez rodziców lub opiekunów trudności nastolatka oraz pomaganie im w radzeniu sobie z nieuniknionymi lękami wzbudzanymi przez cierpienie dziecka.
“Pracę z rodzicami wykonywaną równolegle do indywidualnej psychoterapii dziecka lub adolescenta od dawna uważa się za ważną i nieodłączną część terapii (Klauber, 1998; Rustin, 1998, 2009), od której w dużym stopniu zależy jej sukces (Midgley, Kennedy, 2011, Novick, Novick, 2005; Szapocznik i in., 1989).”
Po Zakończeniu Programu
W ramach programu istnieje także możliwość skierowania pacjenta do specjalistycznego leczenia prowadzonego przez współpracujących z nami lekarzy psychiatrów dzieci i młodzieży.
Terapia nie kończy się wraz z ostatnią sesją – częścią programu jest follow-up, który pozwala po pewnym czasie ocenić efektywność leczenia i wsparcie procesu separacji od problemu.
Dzięki całościowym podejściu, program oferuje uczestnikom wsparcie, które wykracza poza tradycyjną terapię indywidualną nastolatka oraz pozwala rodzicom lepiej rozumieć i wspierać swoje dzieci w leczeniu.
Jakie są koszty?
- Koszt pakietu składającego się z 35 spotkań (28 spotkań dla nastolatka i 7 spotkań dla rodziców) wynosi 8190 zł.
- Opłatę za pakiet można wnieść w całości lub w podziale na 7 równych rat (1170 zł) każda.
- Ze względu na preferencyjny charakter stawek oferowanych w ramach pakietu, rezygnacja z cyklicznych opłat lub przerwanie procesu wiąże się z naliczeniem standardowej stawki obowiązującej poza pakietem.
- Przesłanie podpisanej umowy oraz dokonanie wpłaty pierwszej raty umożliwiają rezerwację miejsca w programie. Prosimy o dopełnienie tych formalności w ciągu 3 dni od dnia konsultacji.
Kolejne wpłaty prosimy wnosić do 4 dnia każdego miesiąca za dany miesiąc przelewem na konto ReGeneRacji: 45 1140 2017 0000 4802 1298 3481 (z dopiskiem w tytule przelewu: imię i nazwisko dziecka). Dla Państwa i naszej wygody prosimy o ustawienie stałego zlecenia przelewu w banku.